Letonya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

Letonya Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 

Letonya Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin birçok ilinde temsilciliği bulunmaktadır. Letonya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri arasında konsolosluk faaliyetlerine ilişkin anlaşma söz konusudur. İki devlet arasındaki anlaşmaya göre, Letonya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de faaliyet yürüten Letonya Büyükelçiliği ve Letonya Fahri Konsoloslukları Türkiye’de resmi kurum konumundadır. 

Letonya Konsolosluğu, Türkiye’de resmi işlem yürüten diğer kurumlar gibi; Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli bayramlarda ve günlerde hizmet vermemektedir. 

Letonya Konsolosluğu uluslararası faaliyet yürüten bir kurumdur. Dolayısıyla Letonya Cumhuriyeti’nde resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli günlerde de kapalı bulunmaktadır. Letonya Büyükelçiliği’nin ve Letonya Konsolosluğu’nun her iki ülkenin de resmi tatil günlerinde kapalı olması konsolosluk tarafından yürütülen işlemlerde zaman zaman aksamalara sebep olmaktadır. Letonya Konsolosluğu’na konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunan Letonya vatandaşlarının ve Letonya Konsolosluğu vize işlemleri için başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye oturum iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşlarının Letonya Konsolosluğu vize başvurularına ilişkin işlemleri Letonya Konsolosluğu resmi tatil günlerine denk gelmesi işlem süresinin uzaması anlamına gelmektedir. 

Bu nedenle Letonya Konsolosluğu’na, Letonya Büyükelçiliği’ne ya da herhangi bir Letonya Fahri konsolosluğuna konsolosluk işlemleri ya da vize işlemleri için başvuruda bulunacak olan kişiler planlamalarında aksama yaşamamak için Letonya Konsolosluğu’na yapacakları işlem başvurularının Letonya Konsolosluğu resmi tatil günlerine denk gelip gelmediğine dikkat ederek hareket etmelidir. 

Türkiye’de faaliyet yürüten Letonya Büyükelçiliği ve Letonya Fahri Konsoloslukları aşağıda ifade edilen Türkiye Cumhuriyeti ve Letonya Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde hizmet verememektedir. Letonya Konsolosluğu vasıtasıyla yürütülen herhangi bir işlem için konsolosluğa başvuruda bulunacak kişilerin aşağıdaki resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak hareket etmesi tavsiye edilir.

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • 10 Nisan: Paskalya
 • 21-23 Nisan: Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 4 Mayıs: Bağımsızlık İlanı Günü
 • 19 Mayıs: Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 28 Haziran 1 Temmuz: Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz: Demokrasi Günü
 • 30 Ağustos: Zafer Bayramı
 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
 • 18 Kasım: Letonya Ulusal Günü
 • 5 Aralık: Noel

Duyurular

Letonya Konsolosluklarının istemiş olduğu biometrik fotoğraf

Letonya Başkonsolosluğunun Letonya vize başvuru sahiplerinin fotoğraflarıonda görmek istediği özellikler; 1 - Letonya vize işlemlerinde ...
2023-08-10 17:47:56

Letonya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Letonya’nın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve Letonya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine...
2020-11-28 15:15:25

Letonya İstanbul Fahri Konsolosluk vize randevu alma hakkında

Letonya vize işlemlerinde bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Letonya İstanbul Fahri Konsolosluğu, Letonya Schengen vize başvurul...
2020-10-24 09:05:05
Tüm Duyurular