Letonya Konsolosluğu Konsolosluk İşlemleri

Letonya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de faaliyet yürüten temsilcilikleri konumundaki Letonya Büyükelçiliği ve Letonya Fahri Konsoloslukları, Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Letonya vizesi işlemlerini yürütmektedir. 

Letonya Konsolosluğu ve Letonya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Letonya Cumhuriyeti vatandaşlarının doğum, evlilik, ölüm, kayıt ve belge tasdiki gibi işlemlerinin yürütülmesi konusunda rehberlik desteği sunmaktadır. 

Türkiye’de ikamet eden Letonya Cumhuriyeti vatandaşlarının Letonya Konsolosluğu’ndan ve Letonya Büyükelçiliği’nden destek alabileceği bazı konular aşağıdaki gibidir. 

Letonya Konsolosluğu Belge Tasdik işlemleri 

Vekaletname düzenlemesi, İmza-Mühür Tasdiki, Sözleşme Düzenletme gibi konularda destek almak isteyen Letonya vatandaşları bu işlemleri ile ilgili Letonya Konsolosluğu’ndan hizmet alabilmektedir. Letonya Konsolosluğu’na belge tasdik ettirmek için başvuruda bulunacak olan kişiler önceden randevu almak suretiyle, 

-    Pasaport,

-    Başvuru formu,

-    Tasdik ücreti (14,23 Euro) ile Letonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.  

Letonya Konsolosluğu Nüfus işlemleri    

Nüfus cüzdanı çıkartma, yenileme ya da adres beyanı yapmak gibi işlemlerde bulunmak isteyen Letonya vatandaşları konuyla ilgili olarak Letonya Konsolosluğu’ndan bilgi talep edebilirler. 

Letonya Konsolosluğu Doğum işlemleri

Türkiye’de yaşayan Letonya vatandaşları, evlilik birliği içinde ya da dışında dünyaya gelen çocuklarına ilişkin doğum tescili, babalık tanıma senedi gibi işlemleri konusunda Letonya Büyükelçiliği’nden ya da Letonya Konsolosluğu’ndan işlemleri ile ilgili destek alabilirler.    

Letonya Konsolosluğu Evlilik işlemleri

Türkiye’de ikamet eden ve evlilik kararı veren Letonya vatandaşları, evlenme ehliyet belgesi, evlilik tescili, evlilik kayıt örneği talebinde bulundukları durumlarda bilgi ve destek için Letonya Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler.     

Letonya Konsolosluğu Ölüm işlemleri

Türkiye’de yaşamını yitiren Letonya vatandaşlarına ilişkin ölüm tescili, cenaze nakil işlemleri, ölüm kayıt belgesi gibi işlemler konusunda Letonya Konsolosluğu, Letonya Büyükelçiliği ve diğer Letonya temsilcilikleri bilgi ve destek sunacaktır.     

Letonya Konsolosluğu Vatandaşlık işlemleri

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden Letonya vatandaşları, vatandaşlık belgesi çıkartmak ve Letonya Cumhuriyeti vatandaşı olmalarından doğan haklarının korunması ve kullanılması yönünde bilgi ve destek almak maksadıyla Letonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. 

Letonya Konsolosluğu Pasaport işlemleri

Türkiye’de yaşayan Letonya vatandaşları pasaport başvurusunda bulunmak istedikleri takdirde ya da pasaportlarına ilişkin kaybolma, çalınma, yenileme gibi durumlarda Letonya Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. 

Letonya Konsolosluğu Hukuki İşlemler

Türkiye’de ikamet eden Letonya vatandaşları, adli sicil belgesi başvurusu, tebligat işlemleri ya da hukuki yollarla çözülmesi gereken diğer işlemleri konusunda bilgi ve destek almak maksadıyla Letonya Konsolosluğu’na müracaatta bulunabilirler. 

 Letonya Konsolosluğu Vergi İşlemleri

Letonya Konsolosluğu, Letonya Cumhuriyeti’ne karşı borçlu olunan vergileri toplama yetkisine sahiptir. Türkiye’de yaşayan Letonya vatandaşları, Letonya hükümetine ödemeleri gereken vergiler konusunda Letonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. 

Duyurular

Letonya Konsolosluklarının istemiş olduğu biometrik fotoğraf

Letonya Başkonsolosluğunun Letonya vize başvuru sahiplerinin fotoğraflarıonda görmek istediği özellikler; 1 - Letonya vize işlemlerinde ...
2023-08-10 17:47:56

Letonya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Letonya’nın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve Letonya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine...
2020-11-28 15:15:25

Letonya İstanbul Fahri Konsolosluk vize randevu alma hakkında

Letonya vize işlemlerinde bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Letonya İstanbul Fahri Konsolosluğu, Letonya Schengen vize başvurul...
2020-10-24 09:05:05
Tüm Duyurular